Tavşan Ne Yer ?


 

Tavşanların ev içerisinde pet olarak bakılmaları ile doğadaki yaşamlarında beslenmeleri arasında benzer dengenin sağlanabilmesi gerçekten de kendilerine özgü yaşam şekilleri olan tavşanlar açısından oldukça önem arz eden bir konudur.

Tavşan ne yer konusunda genel cevap tavşanların en büyük oranda tüketmeleri gereken besin çeşidi olarak otların yedirilmesi gerektiğidir. Ancak bilinmesi gereken önemli bir konu da beslenmeleri için gerekli süredir. Çünkü doğal yaşamdaki tavşanlar  günün 7 saatini otlanarak geçirmektedirler. Bu sebeple tavşanların kolayca ulaşabilecekleri bir alanda her zaman taze veya kuru otların tutulması gerekmekte ve beslenebilmeleri için gereken zaman da tanınmalıdır.

06201379a

Doğru şekilde beslenmelerinin öneminden bahsetmek gerekirse tavşanların tükettikleri otları uzun süre ağızlarında çiğnemeleri sayesinde sürekli uzayabilen dişlere sahip olmaları sebebiyle karşılaşabilecekleri diş rahatsızlıklarının da doğal bir şekilde önüne geçilmesi sağlanabilecektir. Sindirim sistemlerinin düzenli çalışabilmesi ve sağlığı açısından da lifli besinler olan otların tüketilmesi yine diğer bir sağlıksal önemi olan beslenme faktörüdür. Zihin sağlığı açısından bakıldığında ise bu canlılar hayatlarının önemli bir kısmı otlanarak geçirmeleri sebebiyle strese girmemeleri bakımından otlanmaları için en az 5-6 saat süreye ihtiyaçlarının olduğu da unutulmamalıdır. Ayrıca önlerinde 24 saat taze su bulundurulmalıdır.

Tavşanların beslenmeleriyle ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu da genel olarak tüketmeye alışmış oldukları besinler yerine yeni bir besin maddesinin diyetlerine verilmesinde aceleci davranılmaması ve alışma periyodu tanınması gerekmektedir. Bunun için az miktarda diyetlerine ilave edilen besinlerin oranının ilerleyen günlerde giderek artırılması yönünde bir uygulamaya gidilmelidir. Aksi takdirde çeşitli sindirim problemlerinin oluşabileceği unutulmamalıdır.

Tavşanların hangi yiyecekleri tüketmesi sakıncalıdır ?

Tavşanlar için yedirilmesi tehlike arz eden yiyecek çeşitlerinin başında kabayonca veya diğer yonca çeşitleri gelmektedir. Bu tarz besinlerin içeriğinde bulunan protein ve kalsiyum gibi maddelerin oranı tavşanların tolare edebilecekleri miktarın üstünde olması sebebiyle zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Zehirlenme veya sağlık problemlerine yol açabilecek diğer gıdalar ise tahıl ve hububat çeşitleri, bitki tohumları, ekmek, çikolata ve bisküvi gibi tatlı türevi besinler, findık, mısır, fasulye ve bezelye öncelikli olarak riskli gıdalar arasında sıralanabilir.

Tavşanlara yedirilebilecek besinler nelerdir ?

Doğadaki tavşanların genel olarak beslenme şekilleri incelendiğinde kolay ulaşılabilir olmasının da etkisiyle temel olarak otlarla beslenme şanslarının yüksek olması nedeniyle tüketmeleri gereken besin maddelerinin temelini taze veya kuru otlar oluşturmaktadır. Yeterli miktarda ot tüketilmesi ile sağlıklı bir sindirim sistemi ve diş yapısına olanak sağlanmış olur. Çünkü otların lif oranının yüksek olması ve çiğnenme süresinin uzun olması sindirim sistemi ve diş sağlığı için çok faydalıdır.

Beslenmelerinde önemli bir yer tutan diğer besinler ise öncelikle yeşil yapraklı sebze ve meyvelerdir. Bunlara örnek havuç yaprağı, pancar, marul, brokoli, kereviz, maydanoz, fesleğen, dere otu, bürüksel lahanası ve ıspanak sıkça tüketilmesi uygundur.

Tavşanların beslenmesinde daha az olarak ise havuç ve patates küçük miktarlarda verilmesi uygundur.