Muhabbet Kuşu El Üzerinde Taşımaya Nasıl Alıştırılır?


082013 (174)aMuhabbet kuşunun ele alıştırılmasında öncelikli olarak bilinmesi gereken konu bu kuşların hiçbir zaman avuç içinde tutulmamaları gerektiğidir. Bunun yerine özgürlük hissini ve kuşun kendi arzusunu ön planda tutulmasını amaçlayan yöntem olarak elin dış yüzeyi ile yada işaret parmağı üzerinde taşınması bu kuşların kolayca öğrenebileceği ve sahibi ile arasındaki güven duygusunu daha da pekiştiren bir yöntem olacaktır.

Muhabbet kuşunun bu eğitiminde en önemli faktörelerden birisi güven duygusudur. Bu duygunun sağlam bir şekilde oluşturulabilmesi ise bir parça sabır ve zaman gerektiren bir eğitim sürecidir. Güven duygusu oluşturulmadan muhabbet kuşu ile yakınlaşmak akıntıya karşıya kürek çekmeye benzeyen bir yaklaşım olacaktır. Öncelikli olarak yeni bir ortama giren kuşun alışması için birkaç gün herhangi bir girişimde bulunulmamalıdır. Yaşlı kuşların eğitimlerinde ise daha fazla zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

Muhabbet kuşunun el üzerine alıştırılma eğitimlerine başlamadan önce kuşun kanat tüylerinin bir veteriner hekim tarafından kısaltılması ani kaçış hareketlerini engelleyeceğinden ilk ele alıştırma eğitimlerinde sahipleri ile uyum içerisinde olmalarını kolaylaştıran bir yöntem olarak uygulanmaktadır. Bu yöntem aynı zamanda kuşun uçarak kaçmasına engel olacağından duvara veya sert bir nesneye çarparak yaralanma riskinin de ortadan kaldırılması açısından faydalı olmaktadır. Ancak aynı zamanda uçamayan kuşun herhangi bir kaçma denemesinde uçamayarak yere düşmesine neden olabileceği unutulmamalı ve eğitimlerin yerden uzak olmayan güvenli bir alanda yapılmasına dikkat edilmelidir. Ele alışkanlık sağlayan muhabbet kuşlarında tekrardan kanat tüylerinin uzamasına müsade edilmelidir.

Muhabbet kuşuna yaklaşırken göz teması kurulmadan ve de eldiven kullanmadan yaklaşılmalıdır.Bir çıta veya işaret parmağını sakin bir şekilde kuşun göğüs civarına uzatarak üzerine çıkması için beklenilmeli, çıkmasını teşvik etmek için hafifçe göğsüne temas ettirilmelidir. Kuşların ağaç dalları üzerine hoplama içgüdüleri sayesinde bu aşamanın kolaylıkla başarılabileceği görülecektir. Muhabbet kuşunun yinede rahatsız olması durumunda başarması için ısrarcı olunmamalı, eğitim daha sonraki bir zamana ertelenmelidir.

082013(175)aMuhabbet kuşu kafes dışına alındığında sevgi sözcükleri ile yakınlığın artırılmaya çalışılması ve güven duygusunun artırılması öncelikli olarak hedeflenmelidir. Başarısızlıklarda ve kaçma hareketlerinin sonrasında kesinlikle kafeslere geri dönülmemelidir. Eğitimler esnasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de ani hareketlerden kaçınmak, aceleci davranmamak paniklediğinde yanından uzaklaşmadan ara vermek gerekmektedir. Eğer tam tersine yanından uzaklaşma durumunda bu kuş için bir kurtuluş yada kaçış yöntemi olarak hafızasında yer edebilecektir.

Parmak veya çıta üzerine muhabbet kuşunun alınma eğitiminin başarılması ve yeterince alışkanlık sağlanmasından sonra ise sıradaki eğitim el üzerinde taşımaya geçilmelidir. Bundan sonra ise kafes dışına çıkarılmaya çalışılmalıdır. Kafes dışına çıkarılabilen kuşlar aşina olmadıkları bir odaya götürülmeleri durumunda sahiplerine daha fazla yakın olma ihtiyacı duydukları fark edilmiştir.

Son olarak muhabbet kuşunun bu eğitimleri öncesinde emniyet için tüm oda ve pencerelerin kontrol edilmiş olması gerektiği unutulmamalı, diğer aile fertleri de bu konuda mutlaka uyarılmalıdır.