Kuşların Kulak Yapısı


Kuşların aerodinamik yapıları havada rahatça süzülebilmeleri için oldukça elverişlidir. Kuş harici diğer canlılarda dış ortamda duyma organına direkt çarpan rüzgarın uğultusu da duymaya engel olmak yanında rahatsız edici bir uğultuya da neden olmaktadır. Kuşlarda da dış ortama açık bir kulak kepçesi olsaydı uçarken oldukça rahatsız edici bir duruma neden olabilirdi.

Kuşların Kulakları Nerededir?

Kuşlarda kulak bölgesi tüylerle kaplı olması nedeniyle çoğunlukla gözle görünür yapılar olmamakla birlikte genellikle gözlerinin biraz gerisinde ve biraz aşağısında bulunmaktadır. Kuşlarda insanlardaki gibi kulak kepçesi denen bir dış kulak uzvu bulunmamaktadır.092013 (24)hgf

Evlerde en çok baktığımız kuşlardan biri olan muhabbet kuşlarında da kulak gözlerin arkasında ve biraz aşağısındadır. Ancak muhabbet kuşlarında kulakların bulunduğu kısım da tüm vücutta olduğu gibi tüylerle kaplı olması nedeniyle kolayca gözükmemektedir.

Kulak bölgesinin tüylerle kaplı olması sayesinde kuşlar uçarken rüzgarın uğultusunu duymamaktadırlar. Bu sayede etraftaki sesleri daha net olarak algılayabilmektedirler.

Baykuş gibi bazı kuşlarda örneğin long eared owl olarak isimlendirilen türkçe karşılığı uzun kulaklı baykuşun da kulakları aslında gözlerinin gerisinde ve aşağıdadır. Başının üst kısmında bulunan kulak benzeri iki adet uzun tüylerin kulaklarla hiçbir ilgisi yoktur.