Köpeğiniz sizi dinlemiyor mu?


Hayatımızda çok severek yer verdiğimiz sevimli dostlarımız ile olan düzenimizde zaman zaman sıkıntılar yaşanması kaçınılmaz olabilir. Her ne kadar onları her yönüyle kendilerine özgü davranış biçimleri olan bir canlı olarak kabul etsek de ortak yaşam alanlarında mutlaka dikkat edilmesi gerekli olan kurallar tüm canlıları ilgilendirmektedir. Bir anlamda bulunduğunuz ortama uyum sağlayabilmek ve olup bitenlere ayak uydurabilmek de bir hüner olarak düşünülebilir. Sebebi ne olursa olsun bulunulan her ortamda köpeğimizin bazı davranışlarını kontrol edebilmesi veya hoşnut olmadığımız davranış alışkanlıklarının değiştirilebilmesi aslında sanıldığı kadar da imkansız değildir.

Köpeğimizin hoşlanmadığımız bir davranışından nasıl vazgeçirebiliriz? Köpeğiniz sizi dinlemiyor mu?

Temel olarak köpek eğitiminde kullanılan komutlar aslında onlar ile olan iletişimimizdeki eksikliklerin veya kısıtlı iletişim imkanının bir göstergesidir. Çünkü onlara kendi dilimizi ve dilbilgisi kurallarımızı öğretmemiz mümkün olamamaktadır. Doğru bakış açısıyla köpeğimiz ile empati kurduğumuzda kendisinden istediklerimizi zaman zaman anlatırken onun için çok da anlaşılır bir yöntem geliştiremediğimiz açıkça görülmektedir. Bu durumda da her iki taraf için üzüntü verici sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Köpeğimizin yapmasından hoşnut olmadığımız bir davranışını engellemek için genel olarak uygulanan ve yanlış olmamakla birlikte bazı boşlukları bulunan yöntem onu daha ilk eğitimlerinde öğretmiş ve şartlandırmış olduğumuz “HAYIR” komutu ile engellemektir. Her zaman olduğu gibi komutun söz konusu durum akabinde vakit geçirilmeden verilmesi köpeğin vaziyetin farkındalığı için oldukça önemlidir. Ancak ne var ki bazen davranış alışkanlığı için hayır komutunu vermek de yeterli olmayabilmektedir. Çünkü altı dolu olmayan bir ikaz köpeğiniz için yeterince açıklayıcı olmayabilir.05201360a

Köpeğin algı yeteneği ile düşünmeye çalışarak örnek vermeyi denersek;

Koşan köpeğin hayır komutu alması her zaman ne için ikaz edildiğine yeterince açık olmayabilir. Çünkü birisine sıcak bir merhaba için ya da kaçan bir kediyi kovalamak için koşuyor olabilir.

Köpeğimiz sözümüzü çoğu zaman dinlemiyor ise ve eski alışkanlığına devam ediyorsa onu sadece hayır komutu yerine beraberinde ona ne istediğimizi belirten yeni bir komut ile yönlendirmemiz anlık olarak istenen davranış biçiminin alışkanlığa dönüşmesinde köpeğin algısı için daha açık ve anlaşılır olacaktır. Örneğin köpeğimizin bir vasıtayı kovalama hamlesinde onu hayır ile uyardıktan sonra ona otur komutu vererek yönlendirmemiz ve itaat ettiği anda sevgi sözcüğü veya özel maması ile ödüllendirmemiz alışkanlıklarının yeniden yapılandırılması için oldukça elverişli bir yöntem olacak ve bir müddet sonra hoş olmayan davranışından belki de tamamen kurtulacaktır.

Watch movie online The Transporter Refueled (2015)