Kedi allerjisi ve Hipoallerjenik Kediler


Kedileri çok seven ancak bir o kadar da allerjiden çekinenlerden misiniz? Kedi allerjisi olan bir kedi düşkünü iseniz çaresiz bu keyiften mahrum hissedebilirsiniz. Kedi allerjisinin sebepleri ve bu dertle baş etmek ve kedi sahibi olmanın elbette çeşitli yöntemleri bulunmakta…

16012016ahd

Kedi Allerjisi Nedir?

Öncelikli olarak kedi allerjiniz olup olmadığı hakkında fikriniz olmayabilir. Kedi allerjisi diğer bir çok hayvana karşı da oluşabilen vücudumuzun verdiği bir tepkidir. Bu tepkinin oluşumuna ana neden olan kedinin tüyü, tükrüğü, vücut yağ salgıları veya idrarı içerisinde bulunan protein yapıdaki maddelerdir. Kediye ait bir ürün olan protein yapıdaki bu maddelere karşı insan vücudu savunma hücrelerinin yabancı ve hastalık etkeni olarak algılaması üzerine aşırı reaksiyon göstermesi kedi allerjisi olarak tanımlanmaktadır. Allerjinin oluşumunda ana yol havaya karışan küçük partiküller halindeki bu maddelerin akciğerler ile vücuda alınmasıdır.

Kedi Allerjisi Kimlerde Görülür?

Kedi allerjisi aileden gelen genetik faktörler tarafından oldukça belirleyici olarak sonradan da şekillenebilen bir rahatsızlıktır. Daha önceden astıma yakalanmış kişilerde kedi vb hayvan allerjisine de yakalanma riski yüksektir. Çocukluk ve bebeklik dönemlerinde kedi, köpek vb canlılar ile birlikte yaşayan insanlarda kedi vb hayvan allerjisine yakalanma risklerinin daha az olduğu yapılan araştırmalar ile saptanmıştır.

Kedi Allerjisinde Son Umut

İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’ne bağlı allerji araştırmaları üzerine çalışmalar yürüten Allergy UK isimli gurup tarafından kedi allerjisi üzerine yapılan araştırmalarda allerjiye neden olan ve kedilerin cildinden kaynaklanan bir proteinin  insan vücudunda yaptığı etki mekanizması saptandı. Bu alandaki gelişmeyle yakın bir zamanda kedi allerjisi ve bazı diğer hayvanlardan kaynaklanan allerjilere karşı da ilaç üretilebilmesinin mümkün olacağı öngörülüyor.

Hipoallerjenik Kediler Hangileridir?

Hayvanların ırklarına göre allerjen madde saçma miktarı da değişmektedir. Bazı ırklar hipoallerjenik olmalarından allerjisi olan insanların sahiplenebilmeleri için daha uygundur.

bla bla bla

Siyam Kedileri

Balinese (Kökeni Bali Denizi Civarı)

Bengal Kedisi

Sfenks (Sphynx) Kedisi (Nadir tüysüz olan kedi ırklarından birisi)

Burmese

Colorpoint Shorthair (Siyam kedileri ile diğer kedilerin çiftleşmesi ile üretilmiştir)

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue)

Javanese (sahibine çok bağlı ve mutlu etmeye çalışmasıyla tanınır)

Cornish Rex (diğer canlı ve köpekle bile anlaşabilen oldukça haraketli kedilerdir)

Ocicat  (dikkat çekici iri kulakları ile tanınan atletik kedilerdir)

Devon Rex (Butterfly Rex)