Kargaların Ömrü Kaç Yıldır ?


Kargaların ömrü halk arasında insan ömrüne kıyasla çok uzun yıllar yaşayan hayvanlar olarak bahsedilse de, hatta yüzlerce sene yaşayabildiklerinin düşünülmesi çok yaygın bir düşünce olsa da gerçeği yansıtmamaktadır. Öyle ki kargaların tarihe tanıklık etmeleri ile ilgili esprilerin yapılmasına çoğumuz rastlamışızdır. Peki gerçekte durum nasıldır?

062013 (12)karga

Kargalar hakkında yapılan araştırmalar onları diğer kuş familyası üyeleri arasında oldukça zeki hayvanlar olduklarını göstermekle birlikte özellikle ses konusunda taklit yeteneklerinin çok fazla olduğu, kelime ezberleme ve insan sesi taklit edebilme yeteneklerinin karga besleyen kişilerin seslerini oldukça benzer bir tonda taklit edebilmeleri sebebiyle şaşırtıcı derecede başarılı bulunmaktadır.

50 civarında farklı türü bulunan kargaların ömürleri türlere göre farklı olmakla birlikte doğal hayatta ortalama 10-15 yıl yaşamlarını sürdürebildikleri bilinmektedir. İdeal şartlarda bakılan kargalarda bile bu sürenin genel olarak 5-10 yıldan daha fazla artırılamadığı bilinmektedir.

Watch Full Movie Online Streaming Online and Download