En Uzun Yaşayan Hayvan Hangisidir ?


 foto galeri new size (35)

Hayvanlar aleminin geniş yelpazesi içerisinde insanların merakını çeken konulardan bir tanesi olan en uzun yaşayan hayvan hangisidir sorusunun yanıtı aslında tahmin edildiğinden daha basittir. Çoğu hayvan türünün doğal yaşamları içerisinde ideal ortamlarda yaşamalarına rağmen ömürleri birkaç yıl olmakta iken en uzun ömürlü omurgalı hayvan olan kaplumbağaların 250 civarlarında farklı türü bulunmakta olup genel olarak ömürlerinin 100 ile 150 sene civarlarında olduğu bilinmektedir. Ancak dünyanın en yaşlı kaplumbağası olduğu iddaa edilen Addvaitya isimli kaplumbağanın Hindistanın Batı Bengal eyaletinin başkenti olan Kalkuta’daki hayvanat bahçesinde bakılan ve 18’inci yüzyılda Hindistan’da bulunan Robert Clive adında bir ingiliz komutana ait olduğu iddaa edilmektedir. Aldabra türüne ait söz konusu kaplumbağanın 250 yıl yaşamış olduğu iddaa edilmekte olup kesin bilimesel bir kanıt bulunmamaktadır.

foto galeri new size (71)Genel olarak en uzun ömürlü omurgalı hayvanlar olan kaplumbağaların Galapagos türünün  ortalama ömrü 150 seneden daha uzun olduğu bilinmektedir. Yine Avustralya’da bir hayvanat bahçesinde Harriet ismi verilen bir Galapagos kaplumbağasının( geochelone elephantopus ) 175 sene civarında yaşamış olduğu bilinmektedir.

Hayvanlar aleminde omurgasızlar sınıfında yer alan deniztarağı cinsi olan ve midye veya istridye olarak da kabul edilen Arctica islandica (ocean quahog) cinsi omurgasız canlının 400 sene civarında yaşayabildiği tahmin edilmektedir.